SECS – Societatea de Educatie Contraceptiva si Sexuala angajeaza coordonator de voluntari (part-time)

January 20, 2012

Vrei sa iti exersezi calitatile de lider si sa iti dezvoltati abilitatile de comunicare? Daca raspunsul este pozitiv, atunci ai toate sansele sa te alaturi echipei.

SECS este o organizatie neguvernamentala cu experienta in planificarea familiala, ce a luat nastere in anul 1990.

Obiectivele organizatiei :

  • Toti tinerii sa aiba acces la  educatie sexuala, consiliere si servicii prietenoase de sanatatea reproducerii.
  • Odata cu inceperea vietii sexuale, orice persoana se se protejeze de sarcinile nedorite si de ITS/HIV SIDA.
  • Indivizii sa aiba numarul dorit de copii apeland la planificare familiala.
  • Femeia gravida  sa primeasca ingrijiri corespunzatoare si de calitate  astfel incat si ea si copilul sa fie sanatosi.
  • Cuplurile  sa aiba o viata armonioasa lipsita de violenta.

Pentru a-si indeplini aceasta viziune generoasa, SECS deruleaza activitati in urmatoarele domenii: Planificare Familiala, Maternitate in siguranta, Educatie sexuala, Prevenire si tratare ITS/HIV/SIDA, Prevenirea violentei domestice

Principalele responsabilitati pe care le vei avea in cadrul echipei:

-asigurarea coordonarii actiunilor de voluntariat pentru indeplinirea obiectivelor organizatiei,

– evaluarea nevoilor de voluntari, stabilirea planului de actiune, recrutarea si gestionarea activitatii voluntarilor, instruirea si motivarea acestora

– Initierea de noi contacte cu donatori, beneficiari, alte persoane de interes pentru organizatie

Profilul candidatului:

Student sau absolvent facultate/master (stiinte sociale, psihologie, stiinte politice, comunicare, medicina)

Persoana cu spirit de initiativa, organizata, comunicativa, dinamica

Interes pentru drepturile omului (indeosebi drepturile femeilor) si cunostinte privind mediul ONG

Cunostinte limba engleza (nivel avansat)

Experienta pe un post similar constituie un avantaj

Ce beneficii vei avea:

Posibilitatea de a cunoaste persoane noi

Acumularea de cunostinte in domeniu

Posibilitatea de a face parte dintr-o echipa dinamica

Program de lucru flexibil (activitate part-time)

*coordonatorul isi va desfasura activitatea in Bucuresti.

Daca vrei sa faci parte din echipa SECSi, trimite un CV si scrisoare de motivatie la  adresele globalinitiative.romania@gmail.com si sediu@secs.ro  pana pe data de 1 februarie a.c. Doar persoanele selectate vor fi contactate pentru interviu.

Advertisements
No comments yet